Zasady tworzenia funduszu premii motywacyjnej oraz nabywania prawa do premii przez pracownika od 1 czerwca 2010 roku.
§1
W celu realizacji zadań szczególnie ważnych dla Spółki i motywowania pracowników do ich realizacji, tworzy się fundusz premii motywacyjnej od 1 czerwca 2010 roku przyjmując następujące założenia:
- Pracownik nabywa prawo do premii motywacyjnej po spełnieniu określonych niżej warunków i stanowi ona składnik jego wynagrodzenia, nie wliczany do podstawy ustalenia wynagrodzenia za czas nieprzepracowany płatny (urlop wypoczynkowy, okolicznościowy, szkolny, oddelegowania).
- Premia naliczana jest miesięcznie dla wszystkich pracowników Spółki.
- Premia jest wypłacana w dniu 26 dnia następnego miesiąca z wyjątkiem: kierowników i zastępców kierowników wszystkich jednostek organizacyjnych Spółki, którzy rozliczani są kwartalnie i których premia wypłacana jest 26 dnia następnego miesiąca po zakończeniu kwartału.
§2
- Fundusz premii motywacyjnej tworzy się w oparciu o wymiar czasu pracy pracowników w danym miesiącu z uwzględnieniem godzin ponadwymiarowych bez dodatku oraz średnią stawkę godzinową w wysokości 2,45 zł/godzinę.
- Kwotę funduszu premii motywacyjnej w danym miesiącu nalicza się jako iloczyn godzin wynikających z wymiaru czasu pracy danego miesiąca oraz gwarantowanych stawek godzinowych w poszczególnych grupach zawodowych wg poniższej tabeli. W grupie motorniczych zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy naliczenie odbywa się z uwzględnieniem godzin ponad wymiarowych bez dodatku jak za godziny nadliczbowe.
Lp. | Grupa zawodowa | Gwarantowana kwota premii w przeliczeniu na godzinę |
1 | Obsługa | 1,85 |
2 | Rzemieślnicy oraz kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów do i powyżej 3,5 tony, a także robotnicy torowi i robotnicy budowlani oraz malarze z Zakładzie T1 | 2,25 |
3 | Motorniczowie | 2,65 |
4 | Nierobotnicze szeregowe | 2,25 |
5 | Nierobotnicze — średni nadzór | 2,65 |
6 | Nierobotnicze — wyższy nadzór | 3,30 |
7 | ŚREDNIO/ETAT | 2,45 |
§3
Zasady przyznania premii motywacyjnej, podziału oszczędności premii motywacyjnej dla poszczególnych grup zawodowych i stanowisk przedstawiają się następująco:
- Premia przysługuje pracownikowi:
- Za zrealizowanie zadań premiowych kwartalnych zleconych przez przełożonego w grupie kierowników i zastępców kierowników we wszystkich jednostkach organizacyjnych Spółki.
- Za zrealizowanie zadań premiowych miesięcznych zleconych przez przełożonego w grupie:
- dyspozytorów w Działach Ruchu zakładów R1 – R4,
- mistrzów w grupie pracowników zaplecza Spółki.
Warunkiem przyznania premii pracownikom z pkt. 1.1 i 1.2 jest brak kar regulaminowych. Pracownicy ci otrzymają zlecone zadania premiowe na piśmie przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego.
- Pracownikom nie wymienionym w pkt. 1.1 i 1.2 za każdą godzinę efektywnej pracy oraz urlopu wypoczynkowego, okolicznościowego i szkolnego, stałego i doraźnego oddelegowania związkowego, zwolnień okolicznościowych typu dzień wolny dla honorowego dawcy krwi (bez godzin nadliczbowych i godzin ponadwymiarowych z dodatkiem, jak za godziny nadliczbowe) w przypadku:
- braku kar regulaminowych,
- nie wystąpienia niepunktualnej jazdy z przyspieszeniami (dozwolona 1 minuta przyspieszenia) obserwowanych odjazdów w odniesieniu do indywidualnego pracownika zatrudnionego na stanowisku motorniczego powyżej 4% odjazdów przyspieszonych wg SNRT w danym miesiącu wg zasad Umowy Wieloletniej.
- W grupie pracowników na stanowiskach motorniczych oszczędności funduszu premii motywacyjnej powstałe z powodu nie nabycia prawa do premii pracowników tej grupy zawodowej, dzielone są proporcjonalnie do liczby godzin, za które premia przysługuje pracownikom uprawnionym.
- W grupie pracowników zaplecza technicznego i obsługi oraz na stanowiskach nierobotniczych oszczędności funduszu premii motywacyjnej powstałe z powodu nie nabycia prawa do premii pozostają jako fundusz uznaniowy do rozdysponowania przez kierownika jednostki organizacyjnej w ramach grup zawodowych lub jednostek organizacyjnych.
W myśl uzgodnień dokonanych z zakładami w 2009 r. podział oszczędności odbywać się będzie:- W grupie pracowników zaplecza i obsługi w ramach:
- grup zawodowych w zakładzie R3 i R4,
- jednostek organizacyjnych w zakładzie Rl, R2, Tl, T3, Zarządzie.
- W grupie pracowników na stanowiskach nierobotniczych w ramach jednostek organizacyjnych.
Oszczędności będą przeznaczone w szczególności dla osób wykonujących pracę w zastępstwie osób przebywających na zwolnieniach lekarskich.
- W grupie pracowników zaplecza i obsługi w ramach:
- W grupie pracowników otrzymujących premię zadaniową ocena wykonanych zadań oraz podział oszczędności z funduszu premii motywacyjnej pozostają:
- W Zakładach — w gestii bezpośrednich przełożonych, przy akceptacji Kierownika Zakładu.
- W Zarządzie oraz w przypadku Kierowników zakładów i ich zastępców — w gestii bezpośrednich przełożonych, przy akceptacji członka Zarządu odpowiedniego dla danego pionu.
§4
Dla motorniczych z liczbą przyspieszonych odjazdów na poziomie 0%, jeśli ich czas pracy na wozie wynosi nie mniej niż 60% wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę, tworzy się fundusz premiowy z przeznaczeniem na dodatkową premię w wysokości 300 zł miesięcznie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§5
W okresie od 1 – 30 czerwca 2010 r. kierownicy jednostek organizacyjnych, którzy nie byli objęci zasadami premii zadaniowej, zgodnie z załącznikiem nr 15 do Regulaminu Wynagradzania do Zarządzenia nr 33/2009 z dnia 14 grudnia 2009 r. Prezesa Spółki, są rozliczani zgodnie z zasadami określonymi w § 3 pkt. 1 ust. 3) i pkt. 3 ust. 2) niniejszego zarządzenia.
§6
W okresie od 1 – 30 czerwca 2010 r. kierownicy jednostek organizacyjnych, którzy byli objęci zasadami premii zadaniowej, zgodnie z załącznikiem nr 15 do Regulaminu Wynagradzania do Zarządzenia nr 33/2009 z dnia 14 grudnia 2009 r. Prezesa Spółki, są rozliczani zgodnie z zasadami obowiązującymi dotychczas, określonymi w załączniku nr 15 do Regulaminu Wynagradzania (Zarządzenie nr 33/2009 z dnia 14 grudnia 2009 r. Prezesa Spółki) z uwzględnieniem kwot określonych w § 2 pkt. 2.